Spiral Zararları Nedir?
21 Haziran 2024

Spiral Zararları Nedir?

Spiral, kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ancak bazı durumlarda spiral takılması veya çıkarılması gereken durumlar ortaya çıkabilir. Aile planlaması yapabilmek için spiral taktırmak başta olmak üzere hormon iğneleri, prezervatif, doğum kontrol hapları, tüp bağlatma yöntemi ve hormon kapsülleri gibi çeşitli doğum kontrol yöntemleri vardır. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilenlerden biri spiral taktırmaktır. Spiral, rahmin içerisine yerleştirilen bir alettir ve gebeliği engellemek amacıyla kullanılır. Spiral, sperm ve yumurtanın birleşmesini engelleyerek veya birleşme gerçekleşse bile rahmin iç ortamını olumsuz etkileyerek hamileliği önler. Spiralin uç kısmında ip aparatlı plastik veya metalden yapılmış bir alet bulunur. Spiral, yaklaşık üç santimetre boyunda, T şeklinde üretilmiş bir rahim içi aracıdır. T şeklinin uç kısımları bakır tel ile sarılıdır ve bu bakır teller gebeliği önlemek için tasarlanmıştır. Hormon niteliği taşıyan spiraller ise rahmin içinde embriyonun tutunmasını engeller. Takılan spiral, hormon salgılayarak döllenmenin önüne geçer ve rahmin ağzının geçirgen yapısını azaltır veya bölgeye ulaşan spermleri öldürerek etkisiz hale getirir. Bu işlem, spiralin uç kısmında yer alan bakır teller sayesinde gerçekleşir.

Spiralin Zararları Nelerdir?

Spiral taktırmak, doğum kontrol yöntemleri arasında en güvenilir olanlardan biridir. Ancak çok nadir de olsa dış gebeliği tetikleyici bir etkisi olabilir. Genel olarak her şey yolunda giderse spiral herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Ancak aşırı kanama, kasık bölgesinde ağrı, ara kanama ve kahverengi akıntı gibi şikayetler varsa, takılan spiralde bir problem olma ihtimali yüksektir. Bu tür durumlarda, rahim içine takılan spiral kaymış olabilir. Spiralin olası yan etkilerini en aza indirmek için spirali tamamen çıkarmak veya kontrol ettirmek gerekir. Eğer takılan spiralde bir problem varsa, cinsel birliktelik sırasında ağrı, kanama, enfeksiyon ve titreme gibi sorunlar yaşanabilir. Spiralin enfeksiyon riski çok yüksek olmasa da tetikleyici etkisi vardır. Bu nedenle anormal bir kanama varsa, spiral ciddiye alınarak mutlaka kontrol edilmelidir. Bu tür sorunlar yaşandığında, yapılması gereken en önemli şey tedavi yoluna gitmektir. Uygulanan tedavi başarısız olursa, takılan spiral hemen çıkarılmalıdır.

Kimler Spiral Taktıramaz?

Spiral, rahim içi bir araç olduğundan dolayı rahme uygun şekilde tasarlanmış bir alettir. Ancak rahim içinde doğuştan gelen anormallikler varsa, spiral taktırmak uygun olmayabilir. Enfeksiyon riski taşıyan kadınlar için de uygun bir doğum kontrol yöntemi değildir. Spiral taktırmak, ayrıca daha önce dış gebelik yaşamış olan kadınlar için de uygun değildir. Bunun yanı sıra, spiral takılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalı ve spiral takılacak kişinin sağlık durumu detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Ekstra Bilgiler

Spiral taktırmadan önce ve taktırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır:
  • Spiral taktırmadan önce detaylı bir jinekolojik muayene yapılmalıdır.
  • Spiral takıldıktan sonra düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gidilmelidir.
  • Spiral, her kadının vücuduna ve sağlık durumuna uygun olmayabilir; bu nedenle kişiye özel değerlendirme yapılmalıdır.
  • Spiral takıldıktan sonra ilk birkaç gün hafif kanama ve kramp olabilir, bu durum genellikle kısa sürede geçer.
  • Eğer spiral kayarsa veya yerinden oynarsa, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Spiral Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikten Korunma Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikten Korunma Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı?

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı?

İlaçlı Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İlaçlı Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Spiral Takılırken Acır mı?

Spiral Takılırken Acır mı?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral Ne Zaman Takılır?

Hormonlu Spiral Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hormonlu Spiral Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Nezaman Hamile Kalınır?

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Nezaman Hamile Kalınır?

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma