Spiral Hamile Kalınır mı?
15 Mayıs 2024

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral hamile kalınır mı; bu soru aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da sorulan bir sorudur. Yöntemin sorgulanmasının amacı tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sistemi olmasından ötürü verdiği güven ile ilgili bir durumdur. Bu yöntem her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da hamile kalmamak için kullanılan bu sistemden kadınların hamile kalma riski yüzde bir ile yüzde beş arasında vardır. Yani kadınların bu sistemle de olsa her zaman hamile kalma riski vardır.

Spiral hamile kalınır mı? Sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra, spirali kadınların rahim bölümüne yerleştiren doktorun uzmanlık derecesi çok önemlidir. Çünkü spiralin doğru bir şekilde yerleştirilip yerleştirilmediği gibi iki temel durumu vardır. Rahim içi için hamilelik kontrol aracı kullanıldığında belirtilen iki faktör mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle, Spiral varken hamile kalınır mı gibi bir durum ile karşı karşıya kalmak gibi bir durum söz konusu olmaz. Burada önemli olan spiralin sağlıklı ve olması gereken yere yerleştirilmesi olması gerekir. Aksi takdirde yapılan doğum kontrol yöntemi ne olursa olsun spiral varken hamile kalmak düşük bir ihtimal olsa da olabilirliği her zaman söz konusu olan bir risk durumudur. Yani spiralin gereken yere gerektiği şekilde takılması gerekir. Spiral doğum kontrol yöntemi uygulanan bir kadında, spiral varken hamile kalmak, yani gebeliğin meydana gelme durumu oluştuğunda akla ilk gelenler gerçek bir hamilelikten ziyade, dış gebelik olma olasılığı gibi düşünceler meydana gelir. Bu gibi bir durumda hamile kalan kadının durumunun ne olduğu ancak ultrason ile belirlenebilir. Ultrasonografi aracılığı ile gebelik kesesi görülünceye kadar mutlaka durumun takip edilmesi ve sürecin mutlaka izlenmesi gerekir.


Spiral varken hamile kalma gibi durumlarda gebeliği yani hamileliği olumsuz yönde etkileyebilen riskler bulunmaktadır. Bu risklerin arasında en fazla oluşabileni ise yüzde kırk ile yüzde elli oranına sahip düşük olma riskidir. Bu gibi durumlarda düşük oluşma riskini, azami oranlara çekerek normale çevirmek için takılı olan spiralin ipi görülebiliyor mu ona bakılmalıdır. Görülebiliyor ise bulunduğu yerden çekilmesi gerekir. Spiral varken hamile kalma gibi durumlarda kadınlarda septik şok olarak adlandırdığımız ciddi anlamda olumsuz etkileri olan enfeksiyonlar gözlemlenebilmektedir. Spiral varken hamile kalma riski olan vakıalarda, bebeklerin yapısında doğuştan bir anormallik olması veya sakatlık olması durumu gibi olgular görülmemiştir.

Spiral varken hamile kalınır mı?

Eğer ki spiral varken hamile kalınır ve bu süreçte spiral çıkartılmaz ise ilerleyen dönemlerde kadında enfeksiyon oluşma riski çok yüksektir. O yüzden mutlaka çıkartılması gerekir. Ama burada bir diğer önemli nokta spiralin ipinin rahim ağzının içinde görülebiliyor olması da gerekir. Aslında spiral doğum kontrol yöntemlerinin en sık kullanılanı olmasına rağmen hamilelik riski taşıyan bir sistemdir. O yüzdende bu gibi kararlar alınıp uygulandığında iyi bir Uzman hekim tarafından yaptırılmadı gerekir. Aksi takdirde oluşabilecek riskleri tehlikeli olabilir. Spiral doğum kontrol aracı kullanırken hamile kalındığında kalan kişinin ilk üç haftasında yüksek ateş gibi belirtiler gözlemlenir. Bunun dışında gebe kadında kanama ve kramplarda gözlemlenir. O yüzdende spiral varken hamile kalan kişilerin mutlaka hekimleri tarafından sürekli olarak izlenmesi gerekmektedir.

Spiral hamile kalınır mı? Evet kalınır. Ama bu oranın yüzdelik kısmı minimize oranlardadır. Özellikle spiral olmasına rağmen gebe kalınma riski spiralin gereken yere takılamaması veya uzun süre kullanımından sonra yerinden oynaması gibi nedenler ile gerçekleşir. Sonuçta insan eli ile yapıldığından her zaman risk teşkil eden bir durumdur. Sürekli olarak ilişkiye girilmesi de spiralin yerinin oynamasına ve gebe kalma olasılığını oluşturmasına neden olur. Sağlıkla kalın.

Spiral Hamile Kalınırmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kola Takılan Spiral

Kola Takılan Spiral

Editörün Seçtiği

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?

Doğum Kontrol Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Korunma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spiral Korunma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kadın Korunma Yöntemleri Spiral

Kadın Korunma Yöntemleri Spiral

Güncel

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Kısırlık Yaparmı

Güncel

Spiral Varken Hamile Kalınır mı?

Spiral Varken Hamile Kalınır mı?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Kist Yapar mı?

Spiral Kist Yapar mı?

Anestezi ile Spiral Takılması

Anestezi ile Spiral Takılması