Doğum Kontrol Spiral Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Doğum Kontrol Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Doğum kontrol spiral çeşitleri, doğum kontrolü ya da aile planlaması için en çok tercih edilen koruma yöntemlerinden biri spiraldir. Spiral dünya genelinde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kıvrılabilir, geri dönen, T şeklinde bir alet olan spiralin uç kısmında ip bulunur. Bu ip spiral kontrolünü kolaylaştırır ve çıkarılacağı zaman bu ip yardımıyla kolaylıkla çıkarılır. Spiral farklı çeşit ve markalarda üretilen bir üründür. Kullanım süresi ise spiralin türüne göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde T şeklinde ve bakır içerikli spiraller en çok tercih edilen spiral türüdür. Bunun yanı sıra hormonlu spiraller de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hormonlu spiraller özellikle adet düzensizliği ya da aşırı âdet kanamasına maruz kalan kadınlarda daha fazla tercih edilir. Aşırı âdet kanamasını tedavi edici özelliği vardır. Spiral jinekolojik muayene sonrasında kadında herhangi bir probleme rastlanmamışsa doktor tarafından yerleştirilir. Kadın jinekolojik muayene pozisyonu alır ve bölge özel bir alet yardımıyla açılarak tercih edilen spiral uygun şekilde yerleştirilir.

Doğum kontrol spiral çeşitleri nelerdir?

Günümüzde birçok firmaya ait olarak üretilen farklı şekillerde spiraller bulunmaktadır. Ancak üretilen tüm spirallerin gebelikten koruma oranı birbirinden farklı değildir. Bakırlı yani en çok tercih edilen spirallerin içeriğinde kullanılan bakır oranına göre kullanım süresi değişir. Genelde 5-10 yıl koruma özellikleri vardır. Doğum kontrol spiral çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

İlaçlı spiral: İlaçlı spiral genelde daha önce bir defa doğum yapan kadınlar için önerilir. Oldukça güvenilir bir kontrol yöntemi olan ilaçlı spiral, doktor tarafından rahme yerleştirildikten hemen sonra, az miktarda hormon salgılamaya başlar. Salgılanan hormon sayesinde olası gebelik önlenir. Günümüzde oldukça sık tercih edilen ilaçlı spiral, diğer spiral türü gibi T şeklinde bir yapıya sahiptir. Hiçbir korunma yönteminin %100 güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. İlaçlı spiral içinde %99 güvenilir bir yöntem demek doğru olur. İlaçlı spiral doğum kontrolü haricinde tıbbi anlamda tedavi amaçlı da tercih edilmektedir. Doktor tarafından gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra rahme yerleştirilir ve koruma süresi 5 yıl kadardır. Spiral yerleştirildikten birkaç gün sonra doktor kontrolüne gidilerek spiral kontrol edilir. Spiral istenildiği zaman çıkarılarak gebe kalınabilir. Adet döneminin son günlerinde takılabilir ve yine adet döneminin son günlerinde çıkarılabilir. İlaçlı spiral, rahim ağzında bulunan sıvının yoğunluğunu arttırır. Bu sayede gebeliği önler. Beraberinde, spermin yumurta ile buluşmasını engelleyerek döllenmeyi gerçekleştirmez. İlaçlı spiral gebelikle alakalı kuşkusu olanlara, üreme sisteminde enfeksiyon riski olanlara, rahim şekil bozukluğu bulunanlara, rahim ve rahim ağzı kanserine maruz kalmış kişilerin tercih edebileceği bir korunma yöntemi değildir. Bunların haricinde bir defa doğum yapmış her kadın ilaçlı spiral doğum kontrol yöntemini kullanabilir. İlaçlı spiral ilk kez takıldıktan sonra 3-4 ay adet düzensizliği yaşanabilir. Ancak yaşanan bu düzensizlik geçicidir ve kendiliğinden normale döner. Aşırı âdet kanaması yaşayan kadınlarda adet yoğunluğunu azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Bakır içerikli spiral: Doktor tarafından takılan bakırlı spiral, takıldıktan hemen sonra bölgeye çok az dozda bakır yaymaya başlar. Spiralin yaymış olduğu bakır, rahim ve yumurta kanallarında değişime yol açarak gebeliğe engel olur. Sperm ile yumurtanın buluşmasını engeller. Çok düşük bir ihtimalle olsa bile hareketli ve sağlıklı bir sperm tüm engelleri aşarak yumurta ile buluşur, döllemeyi başarsa bile bölgede oluşan değişim nedeniyle döllennen yumurtanın yuvalanması imkânsız olur. Spiral istenildiği zaman çıkarıldığında bölgede yaşanan değişim tamamen normale dönerek, bölge hemen gebelik için hazır hale gelir. Spiralin etkili bir koruma sağlayabilmesi için bölgeye uygun pozisyonda yerleştirilmesi önemlidir. Dolayısıyla spiralin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Bakır özellikli spirallerin koruma süresi 10 yıldır. Takıldıktan sonra birkaç ay adet düzensizliği, karın ağrısı gibi şikâyetlere yol açabilir. Tıpkı ilaçlı spiralde olduğu gibi bazı hastalığı olan ya da riskli grupların bakır içerikli spiral kullanımı önerilmez. Bir defa doğum yapmış ve doktor muayenesiyle herhangi bir sorun tespit edilmemiş herkes bakır spiral taktırabilir.

Doğum Kontrol Spiral Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Zararları Nedir?

Spiral Zararları Nedir?

Kola Takılan Spiral

Kola Takılan Spiral

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır?

Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır?

Spiral Sonrası Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Spiral Sonrası Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Spiral Sonrası Gebelik Belirtileri

Spiral Sonrası Gebelik Belirtileri

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral Nasıl Takılır?

Güncel

Kadın Korunma Yöntemleri Spiral

Kadın Korunma Yöntemleri Spiral

Güncel

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğum Kontrol Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spiral Takılırken Acır mı?

Spiral Takılırken Acır mı?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Anestezi ile Spiral Takılması

Anestezi ile Spiral Takılması

Spiral Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiral Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi