İlaçlı Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İlaçlı Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İlaçlı spiral, Özellikle zaten çocuğunuz var ve belli bir süre başka bir çocuk istemiyor iseniz bu durumu planlamıyorsunuz. Anneliği ve iş hayatını bir arada sürdürdüğünüz için zamanınız çok kısıtlı olduğundan, güvenilir ve günlük yaşantınızı etkilemeyecek bir doğum kontrol yöntemine ihtiyaç duyuyorsunuz. İşte tam burada hormonlu spiral sizin için doğru seçim olabilir. Hormonlu spiral yani ilaçlı spiral, özellikle çocuğu olan kadınlara önerilen ve uygulanan etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Bu gibi bir durumda rahim içerisine doktor tarafından yerleştirilen ve düzenli olarak az miktarda hormon salgılayarak istenmeyen hamilelikleri engelleyen bir yöntemdir. Doğum kontrolü kadınların istenmeyen hamileliklerden kurtulması için geliştirilen ve uygulanan bir yöntemdir. Diğer taraftan doğum kontrol yöntemleri iki ana grup altında toplanır. Bunlardan birisi geri dönüşü olan yöntemler diğeri ise kalıcı yöntemlerdir. Kalıcı yöntemler, erkekte ve kadında olan tüplerin bağlanması ile yapılır. Geri dönüşü olan yöntemler ise doğum kontrol hapları, spiral ve ilaçlı spiral veya erkekte prezervatif şeklindedir.

Tekrar çocuk sahibi olmaya karar verildiğinde yeniden yapma şansı veren bir yöntem olması ilaçlı spiral kullanımını yaygınlaştırmaktadır. İlaçlı Spiral veya rahim içine uygulanan araçların tüm dünyada en fazla tercih edileni, geri dönüşü olan bir doğum kontrol yöntemi olmasından ötürüdür. Spiral bir doğum kontrol aracıdır ve sıradan bir jinekolojik muayenesi esnasında rahim içine doktor tarafından rahatlıkla yerleştirilebilir.

Bunlar
 • Rahim ağzında oluşan mukusun koyulaşması ile spermin rahime girmesi engellenir.
 • Rahim duvarını inceltir.
 • İlaçlı spiral, kadınların normal adet döngüsüne bağlı olarak, rahim içerisinde her ay gerçekleşen kalınlaşmanın daha az boyutlarda olmasını sağlayarak, âdet kanamalarının yoğunluğunu azaltır.
 • Erkek Sperminin yumurtaya ulaşmasını ve yumurtayı döllemesini engelleyerek hamile bırakmasını engeller.
İlaçlı spiral T şeklinde, yumuşak ve esnek, ortalama üç cm uzunluğunda, plastikten yapılmış bir doğum kontrol aracıdır. Burada spiral vajinaya değil rahime yerleştirildiği için ne siz ne de eşiniz bu aracı hissetmez. İlaçlı Spiral kendi kendinize kontrol edebilirsiniz. Bunun için aylık olarak yapacağınız kontroller için, rahmin dışında bırakılan ipleri vardır. İlişki sırasında eşiniz zaman zaman bu ipleri hissedebilir. İlaçlı spiral genellikle çocuğu olan ve yakın zamanda bir çocuk daha planlamayan kadınlara önerilen bir yöntemdir. İlaçlı spiral kullanabilmeniz için gereken bilgiler; Kalp krizi veya inme geçirmemiş olmanız, Doğuştan kalp veya kalp kapakçığı ile ilgili rahatsızlıklarınızın olmaması, kan pıhtılaşması sorunu yaşayıp yaşamadığınız, kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığınız, yüksek tansiyon, yeni doğum yaptınız mı ve bebeğinizi emziriyor musunuz, şeker hastalığı, düzenli kullanılan ilaçlar, şiddetli migren gibi durumlar olmadığında kullanabilirsiniz.

İlaçlı Spiral yan etkileri nelerdir?
 • Spiral takılırken duyulan rahatsızlık hissi,
 • Bir sene kullanımdan sonra âdet kanamalarının tamamen kesilmesi,
 • Hafif kanama ve kramp,
 • Hekim tarafından takılan Spiralin kendi kendine yerinden çıkması ve hamileliği engelleyememesi,
 • Alt karın bölgesinde ağrı,
 • Özellikle ilk 3-6 ayda âdet kanamalarının düzensiz olması ve ara kanamalar,
 • Yumurtalıklarda kist oluşması,
 • Baş dönmesi,
İlaçlı spiral riskleri, öncelikle hormonlu spiralin sizleri cinsel yol ile bulaşan hastalıklara karşı korumadığını bilmenizde fayda var. Dolayısıyla eşinizde veya sizde cinsel yol ile bulaşan bir hastalık var ise mutlaka kondom kullanmanız gerekmektedir. İlaçlı spiralin nadir olarak görülen riskleri; Pelvik bölge enfeksiyonu, ilaçlı spiral kullanırken çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen hamile kalmak ve düşük tehlikesi gibi riskleri vardır. Sağlıkla kalın.

İlaçlı Spiral Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Popüler İçerikler

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hormonlu Spiral Kilo Aldırır mı?

Hormonlu Spiral Kilo Aldırır mı?

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Nedir? Spiral Doğum Kontrol Yöntemi

Spiral Nedir? Spiral Doğum Kontrol Yöntemi

Spiral Nasıl Çıkarılır? Spiral Çıkartma Yöntemleri

Spiral Nasıl Çıkarılır? Spiral Çıkartma Yöntemleri

Güncel

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı?

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı?

Güncel

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?