Spiral Çıkarma
15 Mayıs 2024

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma, Spiral gebeliği önlemek için rahmin içine takılan ve T şeklinde olan bir araçtır. Günümüzde bakır ihtiva eden rahim içi için kullanılan araçlar en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu araçların haricinde progesteron hormonu (Levonorgestrel) sağlamakta olan rahim içi kullanılan araçlarda vardır. Spiral âdet kanamasından sonra veya hamile olmadığından emin olduktan herhangi bir dönem içinde takılır. Ancak bayanda oldukça fazla akıntı veya enfeksiyon var ise spiral takılması tavsiye edilmez. Takılan bakır spirallerde hamilelikten korunma süresi tam on senedir. Progesteron sağlamakta olan spiraller de ise koruma süresi tam beş yıldır. Rahim içi araçlarının yıllık kontrollerinin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekir. Rahim içi araç kaynaklı kullanılan araçlar bayanlarda ara kanamalar, aşırı âdet kanaması ve kasıkta ağrılara neden olur. Progesteron (Levonogestrel) hormonu sağlamakta olan spiraller standart spirallere göre kanamaya neden olmaması sebebi ile çok daha avantajlı olur.

Spiral Çıkarma, Spiral yani rahim içine takılan araçları çıkarmak oldukça basit ve kolay şekilde olur. Rahim içine takılan spiraller çıkarılır iken kişi kesinlikle acı veya ağrı hissetmez. İşlem oldukça kısa sürede acısız, ağrısız tamamlanır. Ultrasonografi sayesinde takılan spiarl yeri kontrol edilmektedir. Daha sonra ise kişi normal jinekolojik muayene masasına yatırılmaktadır. Muayene aleti olan spekulum yerleştirilir. Aynı zamanda da takılan spiral'in ipleri rahmin ağzından dışarı çıkmış şekilde görülür. Dışarı çıkan bu iplerden tutulur ve daha sonra yavaşça çekilir. Daha sonra spekulum yerinden çıkartılır ve işlem kolaylıkla tamamlanmış olur. Bütün bu uygulanan işlemler yani spiral'in rahimden çıkarılması toplamda bir ya da iki dakika süren oldukça kısa zamanda gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bayan hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissetmez. Kişi spiral çıkarıldıktan sonra eski yaşantısına tekrardan döner.

Spiral Ne Zaman Çıkarılır?

Takılan spiral'in çıkarılması için aynı spiral'in takılması gibi en uygun zaman adet dönemidir. Ancak bazı durumlar ise takılan spiral rahime yapışmış olur. Böyle durumlarda ise takılan spiral'i çıkarmak için özel tekniklere başvurularak işlem gerçekleştirilir. Spiral'in spekulum işlemi uygulandıktan sonra özel bir aletle çıkarılmayacak duruma gelmişse aynı kürtaja benzer bir işlem ile spiral çıkartılır. Genelde uygulanan bu yöntemlere ihtiyaç duyulmadan takılan spiraller sadece 1-2 dakika içinde çıkarılır.

Spiral Çıkarma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiral Adetin Kaçıncı Günü Çıkarılır?

Spiral Adetin Kaçıncı Günü Çıkarılır?

Spiral Zararları Nedir?

Spiral Zararları Nedir?

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Kanama Olurmu?

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Kanama Olurmu?

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı?

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Güncel

Kola Takılan Spiral

Kola Takılan Spiral

Güncel

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma