Spiral Kayması Neden Olur?
15 Mayıs 2024

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral kayması, spiral güvenli bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 2-3 santim çapında T şeklinde bir alettir. Eskiden kullanılan spirallerin şekli ve boyutu daha farklı olsa da günümüzde hormon içerikli ve bakırlı spiraller tercih edilmektedir. Spiral takıldığı alanda gebeliğin oluşmasını önleyen bir alettir. Rahim ağzı geçirgenliğini önleyerek rahime doğru gelen spermlerin canlılığını yitirmesini sağlar.

Spiral Kayması Ne Demek?

Spiralin rahim içinden aşağı tarafa doğru veya rahim ağzından vajinaya doğru ilerlemesidir. Bu gibi olasılıklarda spiral alınmalı ve yenisinin takılmalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda spiral koruyucu özelliğini yitirerek gebeliğe neden olabilir. Üstelik aşağı tarafa doğru ilerleyen spiral cinsel birliktelik anında penise temas ederek, penisin hasar görmesine neden olabilir. Spiral kaydığı zaman adet dönemi haricinde ara kanamalar ya da lekelenmeler oluşabilir.

Spiral kaymasına neden olan en önemli faktör fazla doğum nedeni ile rahim ağzının geniş olmasıdır. Bir diğer neden ise takılma hatasıdır. İlk takılma anında tam yerine yerleştirilmemiş ise spiral yine kayabilir. Bu tür olasılıklardan haberdar olmak için spiral takıldıktan 1 ay sonra kontrol amacı ile sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Spiralin kontrolü sırasında kayma olduğu fark edilmişse yenisi ile değiştirilerek sorun çözümlenir. Şayet ikinci denemede de spiral kaymış ise başka doğum kontrol yöntemleri önerilir. Spiral kullanan kadınların 1 yıl ara ile mutlaka kontrole gitmesi gerekir.

Spiralin Kaydığı Nasıl Anlaşılır?

Spiral kayması kişi tarafından çoğu zaman fark edilmez. Ancak bahsi geçen şikâyetler oluşmuşsa spiralin kaydığından şüphe duyulabilir. Spiral kaydığı zaman bazı vakalarda herhangi bir yakınma ve belirti ortaya çıkmayabilir. Vajinal ultrason sayesinde spiralin kaydığı anlaşılabilir.

Spiralin Karın İçine İlerlemesi

Spiral çok nadir de olsa idrar torbasına ya da karın içine kayabilir. Spiralin ultrason ile kontrolü sırasında rahim içinde gözlenmemesi ile başka bir alana kaydığı fark edilir. Bu gibi olasılıklarda spiral cerrahi girişimler ile kaydığı alandan çıkarılır.

Spiral Kayması Yorumları

soru

mine

15 Mayıs 2024 Çarşamba

3 ay once sprial taktirdim ve bugun kontrole gittigimde dr kaymis dedi.adetimde 7 gun gecti.kanda tahlil yaptilar negatif cikti.acaba sipral kaydigi icin adet olmami engelliyor olabilirmi.bu arada emziriyorum 5 bucuk aylik bebegim var.sipral olmasina ragmen yinede normal yollarda korunduk.korkuyorum yinede acaba diyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mine hanım,

Spiral kayması adet düzeninizi etkileyebilir, ancak emzirme de adet düzensizliklerine neden olabilir. Kanda yapılan test negatif çıktığına göre hamilelik olasılığı düşük. Yine de doktorunuzla durumu detaylı olarak konuşmanız en iyisi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral ile Korunma

Spiral ile Korunma

Editörün Seçtiği

Spiral Kist Yapar mı?

Spiral Kist Yapar mı?

Haber Bülteni

Güncel

Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır?

Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır?

Güncel

Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral Doğum Kontrol Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spiral Doğum Kontrol Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Sonrası Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Spiral Sonrası Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız?