Spiral Varken Hamile KalınırmıSpiral varken hamile kalınırmı sorusu aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sisteminin verdiği güven ile ilgilidir. Her ne kadar yaygın kullanıma sahip olsa da bu doğum kontrol sisteminin kullanılması sonrasında % 1 ile % 5 değerleri arasında bir oran ile kadının gebe kalma riski vardır. 

Spiral varken hamile kalınırmı sorusuna bu cevabı verebilmenin ardında spirali yerleştiren doktorun uzmanlık derecesi, spiralin doğru yerleştirilip yerleştirilmemesi gibi iki temel durumun varlığıdır. Çünkü rahim içi gebelik kontrol aracı kullanıldığında belirtilen iki faktör göz önünde bulundurulmalıdır.  Spiral varken hamile kalınırmı gibi bir durum ile karşılaşmak söz konusudur çünkü uygulanan doğum kontrol yöntemi ne olursa olsun spiral varken hamile kalma düşük bir ihtimal söz konusu ise bile böylesi bir risk vardır. Yukarıda belirtilen iki ana temel durum dışında rahim bölgesine tam olarak yerleşmemiş bir spiral yada yerinden oynayarak kaymış bir spiral varken hamile kalma durumu gözlenebilir. Spiral doğum kontrol yöntemi uygulandığında spiral varken hamile kalma  gebeliğin meydana gelme durumu oluştuğunda hemen akıla gebeliğin dış gebelik yada normal bir gebelik mi olduğu yönünde sorular takılabilir. Bunu kesin bir şekilde cevaplayabilmenin yolu ultrason çektirmektir. Ultrasonografi ile gebelik kesesi görülünceye kadar durumun takip edilmesi bu neden ile gereklidir
Spiral Varken Hamile Kalınırmı

Spiral varken hamile kalma
durumunda gebeliği olumsuz yönde etkileyebilen bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında en fazla oluşabilen durum % 40 ile % 50 oranına sahip düşük oluşma riskidir. Düşük oluşma riskini normale çevirmek için takılı olan spiralin ipi görülebiliyor ise yerinden çekilmesi tavsiye edilmektedir. Spiral varken hamile kalma durumu olanlarda septik şok olarak adlandırılan ciddi anlamda olumsuz etkileri olan enfeksiyon oluşabilmektedir. Spiral varken hamile kalma olan vakalarda bebeklerde doğuştan bir anormallik olması yada sakatlık olması durumu gözlenmemiştir. Spiral varken hamile kalma varsa eğer spiral çıkartılmaz ise hastada enfeksiyon oluşması riski oldukça yüksek seviyelere çıkmaktadır. Spiral doğum kontrol aracı kullanımına rağmen gebelik varsa hamileliğin birinci, ikinci ve üçüncü aylarında yüksek ateş, kramp ve kanama gibi belirtiler dikkatle izlenmelidir. Çünkü spiral varken hamile kalma durumunda düşük oluşması riski ve dış gebelik meydana gelme riski yüksek olmaktadır. Spiral varken hamile kalma vakalarında başka bir risk de meydana gelebilmektedir. Bahsedilen bu risk erken doğum yapma riskidir. Bu kişilerde normal gebe kalma durumunda oluşabilen erken doğum riski % 300 ile % 400 oranlarında artış gösterebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 28.08.2014 14:33:33

Spiral Varken Hamile Kalınırmı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Spiral Varken Hamile Kalınırmı"

Dondu

Cevap Sayısı: 0
Bende spral takilio 5 ay oldu kilo aldim hormonlu taktirdim adetim yavas tan azaldi ama kilo problemi o dusunduroyr

2018-03-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayk

Cevap Sayısı: 0
Merhaba 4 ay evvel spiral takıldı. Fakat kanlı akıntı geliyor normal mi?

2018-02-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sevgi

Cevap Sayısı: 0
2 hafta önce hastalığı m bitti ayrıca aleti m var fakat karnım da hareketlen meler oluyor imkansız bişey acaba hamile olabılır miyim yoksa kuşku mu sadece

2018-02-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Merve

Cevap Sayısı: 0
Spiral varken hamile kalınır

2018-02-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ebru

Cevap Sayısı: 0
Spiral çıktıktan sonra nekdar sure sonra sağlık sorunu yoksa gebe kalınır

2017-08-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

kubra

Cevap Sayısı: 0
Spral taktirdiktan sonra surekli adet goruyorum.ayda 3defa adet oluyorum

2017-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Rabia

Cevap Sayısı: 0
Sprey takiliyken hamile kalınirmi.hemen cikarip hamile kalirmiyiz ve çocuk ta herhangi bir sikinti olurmu ipi iceride kalirsa.

2017-08-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

ikbal

Cevap Sayısı: 0
ben spral var ama supelenıyom hamılelıkten sureklı mıdem bulanıyo

2016-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Spiral, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018