Spiral KaymasıSpiral kayması, spiral güvenli bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 2-3 santim çapında T şeklinde bir alettir. Eskiden kullanılan spirallerin şekli ve boyutu daha farklı olsa da günümüzde hormon içerikli ve bakırlı spiraller tercih edilmektedir. Spiral takıldığı alanda gebeliğin oluşmasını önleyen bir alettir. Rahim ağzı geçirgenliğini önleyerek rahime doğru gelen spermlerin canlılığını yitirmesini sağlar.

Spiral Kayması Ne Demek?

Spiralin rahim içinden aşağı tarafa doğru veya rahim ağzından vajinaya doğru ilerlemesidir. Bu gibi olasılıklarda spiral alınmalı ve yenisinin takılmalıdır. Çünkü Bu gibi durumlarda spiral koruyucu özelliğini yitirerek gebeliğe neden olabilir. Üstelik aşağı tarafa doğru ilerleyen spiral cinsel birliktelik anında penise temas ederek, penisin hasar görmesine neden olabilir. Spiral kaydığı zaman adet dönemi haricinde ara kanamalar ya da lekelenmeler oluşabilir.

Spiral kaymasına neden olan en önemli faktör fazla doğum nedeni ile rahim ağzının geniş olmasıdır. Bir diğer neden ise takılma hatasıdır. İlk takılma anında tam yerine yerleştirilmemiş ise spiral yine kayabilir.

Spiral Kayması

Bu tür olasılıklardan haberdar olmak için spiral takıldıktan 1 ay sonra kontrol amacı ile sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Spiralin kontrolü sırasında kayma olduğu fark edilmişse yenisi ile değiştirilerek sorun çözümlenir. Şayet ikinci denemede de spiral kaymış ise başka doğum kontrol yöntemleri önerilir. Spiral kullanan kadınların 1 yıl ara ile mutlaka kontrole gitmesi gerekir.

Spiralin Kaydığı Nasıl Anlaşılır?

Spiral kayması kişi tarafından çoğu zaman fark edilmez. Ancak bahsi geçen şikayetler oluşmuşsa spiralin kaydığından şüphe duyulabilir. Spiral kaydığı zaman bazı vakalarda herhangi bir yakınma ve belirti ortaya çıkmayabilir. Vajinal ultrason sayesinde spiralin kaydığı anlaşılabilir.

Spiralin Karın İçine İlerlemesi

Spiral çok nadir de olsa idrar torbasına ya da karın içine kayabilir. Spiralin ultrason ile kontrolü sırasında rahim içinde gözlenmemesi ile başka bir alana kaydığı fark edilir. Bu gibi olasılıklarda spiral cerrahi girişimler ile kaydığı alandan çıkarılır.

Yayınlanma Tarihi : 24.01.2014 10:56:15

Spiral Kayması Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Spiral Kayması"

selen

Cevap Sayısı: 0
Spiral kontrolune adetli ikenmi gitmek gerekir

2017-12-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gönül

Cevap Sayısı: 0
Ben adetim rutin bir sekilde gelir ama her ay 2 gun once simdi adet gunumu 2 gun gectim daha taktirali 2 ay oldu bu normalmi

2017-11-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

gamze

Cevap Sayısı: 0
Ben alti ay once spiral taktirdirdim her ayin 1i adet gunum ama iki gun once bos bulundum kalkarken karnimdan birseyin kopup kaydigini hisseder gibi oldum ayni ve birkac damla kan geldi adetmi kanama devam ediyor ama iki gunde bir ped doldurmayacak sekilde adetmi yoksa spiralmi kaydi

2017-10-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

funda

Cevap Sayısı: 0
Ben cuma gunu spral taktim ama kaydimi kaymadimi diye supeleniyorum

2017-10-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

Arzu

Cevap Sayısı: 0
Eşimle birlikte olduğumdaesim bi batma hissettiğini söylüyor benimde ağrılarim artı nedeni ne spraildenmi acaba

2017-10-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

mine

Cevap Sayısı: 0
3 ay once sprial taktirdim ve bugun kontrole gittigimde dr kaymis dedi.adetimde 7 gun gecti.kanda tahlil yaptilar negatif cikti.acaba sipral kaydigi icin adet olmami engelliyor olabilirmi.bu arada emziriyorum 5 bucuk aylik bebegim var.sipral olmasina ragmen yinede normal yollarda korunduk.korkuyorum yinede acaba diyorum

2017-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

bahar

Cevap Sayısı: 0
spiral kaymasi zamani yuzde kac hamile kalma ihtimali var

2016-05-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Melek

Cevap Sayısı: 0
iyi ama nelere sebebiyet verir yok mu açıklama;

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Spiral, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018